Core SAP iparági megoldások a szállítmányozásban
Az SAP az ECC-ben, és az S/4 HANA rendszereiben is szerteágazó megoldásokat kínál az egyes ipari ágazatok speciális igényeinek kiszolgálására.

A cikk célja az SAP ECC szállítmányozáshoz kapcsolódó iparági megoldásainak (SAP Industry Solutions) rövid ismertetése és összehasonlítása.
A fuvarszervezés jellegét meghatározó alapvető tényezők:
- a termék jellemzői (darabárus vagy ömlesztett, volumene, speciális paraméterei, pl. sűrűség, veszélyes anyag jellemzők, stb.),
- a fuvarozás módja (közúton / vasúton / tengeren / csővezetéken / az előbbieket kombinálva),
- a szállítás időtartama – és ehhez kapcsolódóan a készlettervezés szükségessége.
Az SAP standard Logistics Execution – Transportation (LE-TRA) modul jól használható kis volumenű, főként darabárus közúti szállítmányok tervezésére és a fuvarozás lépéseinek nyomon követésére, valamint a teljesítmény monitorozására. Nem használható ellenben pl. többrekeszes közúti tartályautók rekesz-szintű tervezésére és töltésére, vagy nagy volumenű, hosszú fuvarozási idővel rendelkező szállítmányok globális tervezésére és nyomon követésére.
Az SAP olaj és gázipar, valamint a bányászat számára létrehozott IS-OIL&GAS, valamint az erre épülő IS-MIN iparági megoldásokban található Transportation and Distribution (TD), valamint Trader’s and Scheduler’s Workbench (TSW) modulok sok más mellett a fenti igényeket elégítik ki.
A TD modul ömlesztett termékek elsősorban közúti vagy vasúti fuvarozására használható és saját törzsadat állománnyal rendelkezik (járműtörzs és a hozzá kapcsolódó transzportegységek, járművezető-törzs). Az ilyen típusú transzportok három jól tagolható részből állnak:
- tartálykamra / rekesz szintű tervezés,
- töltés visszaigazolása, ezáltal az anyagok könyvelése tranzit készletre,
- szállítás visszaigazolás, ezáltal az anyagok kikönyvelése készletről.
A TD modul összeköthető TAS (Terminal Automation System) külső töltőrendszerekkel, illetve hídmérlegekkel. A mérlegek a modulban karbantartási eszközként, a mérések pedig a TD bizonylatok eseményeiként szerepelnek. Az olajparra jellemző, hogy az egyes tételeket az anyag jellemzői miatt (hőmérséklettől függő térfogat) több mértékegységben szükséges nyilvántartani, ez a TD bizonylatok beépített funkciója.
A Trader’s and Scheduler’s Workbench (TSW) modul implementálható a TD-re építve annak kiegészítéseként, vagy önállóan. Előzőhöz képest a TSW elsődleges szerepe a tervezés, ezért nagy volumenű tengeri vagy folyami szállítmányok szervezéséhez, illetve csővezetékes szállítás menedzselésére ajánlott. A TSW-hez kapcsolódó legfontosabb fogalmak:
- Csomópont-Telephely (Location)
- Transzportrendszer (Transport System)
- Transzporttervezési bizonylat/Nominálás (Nomination)
- Jegy (Ticket)
- Háromutas kiegyenlítés (Three-Way Pegging)
A csomópont-telephely és a transzportrendszer a TSW modul két fő törzsadata. Az egyes telephelyek képviselik a szállítás végpontjait, (a vállalat gyárait vagy a vevő telephelyét), a transzportrendszer pedig maga a szállítóeszköz vagy a fuvarozási mód/útvonal (pl. csővezeték), ami a rendszerben gyakran in-tranzit gyárként vagy raktárként jelenik meg. A fuvarozás résztvevői (árufogadó, fuvarozó) partnerszerepként szerepelnek a tervezési bizonylaton.
A háromutas kiegyenlítés az anyagszükséglet (demand), a rendelkezésre álló készletek / tervezett gyártási mennyiségek (supply) és transzportkapacitások összetett elemzésére és ezáltal ömlesztett transzportok ütemezésére létrehozott funkció, melynek segítségével a tervező egy képernyőn látja a fenti tételeket, és ezeket egymáshoz rendelve állítja össze a Disztribúciótervet. A Disztribúcióterv egyes tételeiből előállíthatók a Transzporttervezési bizonylatok.
A Nominálás maga az ütemezés helye, ezen keresztül kommunikál a feladó és a fuvarozók interfészek segítségével, valamint ezen történik az anyagok szállítási ütemezése. A vevői / beszerzési / áttárolási megrendelés referenciabizonylatként jelenik meg a Nomináláson, az ütemezést követő esemény pedig a TD transzportbizonylatok előállítása lehet automatikusan vagy manuálisan. A bizonylat több tételt is tartalmazhat, és az ezekhez kapcsolódó események outputjaiként (pl. IDoc üzenet a töltés befejezésekor) jönnek létre a jegyek (Ticket 1 -fuvarozás megkezdése, Ticket 2 – szállítási feladat lejelentése), valamint a háttérben a kapcsolódó SAP anyagbizonylatok.
A TSW modul a tengeri szállítmányok tervezésére és menedzselésére a következő funkciókat tartalmazza:
- Kikötői ütemezés –az egyes járműjellemzők és a kikötői szabályok figyelembevételével a rendszer szűkített járműlistát ajánl egy adott fuvar tervezéshez
- Flotta menedzsment – megőrzi az egyes fuvarok adatait (History)
- Fuvarszerződések tárolása
- Mérési eredmények összehasonlítása (töltési és letöltési adatok)
- Kikötői várakozási idő, valamint a foglalt rakodási időkapu túllépése miatti díjkalkuláció a fuvarozási szerződésben meghatározott adatok alapján
A fent bemutatott megoldások a kapcsolódó külső rendszerekkel együtt lehetővé teszik a felhasználók számára a logisztikai folyamatok optimalizálását, és hatékony működését.
Core SAP iparági megoldások a szállítmányozásban – Források:
Core SAP iparági megoldások a szállítmányozásban
Szerző: Kerekes Mariann
SAP logisztikai szolgáltatások

Tekintse meg további bejegyzéseinket!
bluetelligence Enterprise Glossary és Metadata API tanúsítvány
A tanúsítvány cégünk elkötelezettségét is hangsúlyozza a legújabb adatkezelési technológiák iránt.
Hogyan vezessük be az SAP Analytics Cloud megoldást?
Cikkünkben bemutatjuk az SAP Analytics Cloud implementáció legfontosabb kérdéseit.
Beszámoló cégünk 2022 évi karácsonyi támogatásairól
Tavaly karácsonykor is úgy döntöttünk, hogy olyan egyesületeket patronálunk, amelyek nemes célokért küzdenek.